• Poniedziałek, 28 września 2020
Dom

Klasyczne ścienne, nowoczesne kanałowe i ogrzewanie podłogowe. Jak wybrać grzejniki do domu?

Rodzaj ogrzewania wybieramy już na etapie projektowania domu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są klasyczne grzejniki ścienne. Jednak we wnętrzach, w których dominują otwarte przestrzenie, coraz częściej pojawia się ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe umieszczone w podłodze.

Najlepsze parametry pod względem oszczędności, wykazuje ogrzewanie podłogowe. W domach, w których zamontowano ten typ ogrzewania, temperatura oceniana jako komfortowa wynosi około 1-2 stopni mniej niż przy grzejnikach ściennych lub kanałowych. Skutkuje to niższym zużyciem energii od 6% do 12%.

Montaż grzejników - wskazówki

Instalacja ogrzewania to kocioł, rury oraz grzejniki. Rodzaj grzejników wybieramy zależnie od technicznych możliwości budynku, sposób montażu i przeznaczenie. Najlepsze efekty cieplne uzyskamy, jeżeli grzejniki zostaną zamontowane w miejscach największych strat ciepłego powietrza, np. przy oknach w ścianach zewnętrznych.

Tradycyjne grzejniki ścienne

Najchętniej wybieranym rodzajem są klasyczne, panelowe grzejniki ścienne. Są łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. W sprzedaży dostępne są zarówno grzejniki z możliwością podłączenia z boku lub od dołu. Planując podłączenie grzejnika ściennego pod oknem, powinniśmy pamiętać o zachowaniu minimalnej przestrzeni - 10 cm - pomiędzy podłogą a parapetem. Grzejniki panelowe są widoczne na ścianach i wymagają dużych przestrzeni do montażu, jednak szybko nagrzewają pomieszczenia i umożliwiają łatwe sterowanie ciepłem.

Ogrzewanie podłogowe - niewidoczny element instalacji

Ogrzewanie podłogowe to najmniej widoczny sposób ogrzewania pomieszczeń. Ciepło dostaje się do wnętrza przez ukryte w podłodze rurki. Ogrzewanie podłogowe nie obciąża wnętrza i pozwala zachować jego lekkość. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że planując montaż podłogówki, do wykończenia podłóg powinniśmy wybrać materiał o wysokich parametrach przewodzenia ciepła, np. kamień lub terakotę.

Grzejniki kanałowe - kurtyna ciepła wewnątrz domu

Grzejniki kanałowe to dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których w zewnętrznych ścianach umieszczone są duże przeszklenia, np. otwierane lub stałe okna tarasowe. Montowane są we wnęce podłogi tuż przy oknie, dzięki temu są niewidoczne i nie wpływają negatywnie na aspekt wizualny pomieszczenia. Zaletą grzejników kanałowych jest funkcja ogrzewania zimnego powietrza, które dostaje się do wnętrza domu oraz brak konieczności dostosowywania materiału wykończeniowego podłogi.

 

Materiał zewnętrzny