• Czwartek, 9 maja 2024
Dom

Klasyczne ścienne, nowoczesne kanałowe i ogrzewanie podłogowe. Jak wybrać grzejniki do domu?

Rodzaj ogrzewania wybieramy już na etapie projektowania domu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są klasyczne grzejniki ścienne. Jednak we wnętrzach, w których dominują otwarte przestrzenie, coraz częściej pojawia się ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe umieszczone w podłodze.

Najlepsze parametry pod względem oszczędności, wykazuje ogrzewanie podłogowe. W domach, w których zamontowano ten typ ogrzewania, temperatura oceniana jako komfortowa wynosi około 1-2 stopni mniej niż przy grzejnikach ściennych lub kanałowych. Skutkuje to niższym zużyciem energii od 6% do 12%.

Montaż grzejników - wskazówki

Instalacja ogrzewania to kocioł, rury oraz grzejniki. Rodzaj grzejników wybieramy zależnie od technicznych możliwości budynku, sposób montażu i przeznaczenie. Najlepsze efekty cieplne uzyskamy, jeżeli grzejniki zostaną zamontowane w miejscach największych strat ciepłego powietrza, np. przy oknach w ścianach zewnętrznych.

Tradycyjne grzejniki ścienne

Najchętniej wybieranym rodzajem są klasyczne, panelowe grzejniki ścienne. Są łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. W sprzedaży dostępne są zarówno grzejniki z możliwością podłączenia z boku lub od dołu. Planując podłączenie grzejnika ściennego pod oknem, powinniśmy pamiętać o zachowaniu minimalnej przestrzeni - 10 cm - pomiędzy podłogą a parapetem. Grzejniki panelowe są widoczne na ścianach i wymagają dużych przestrzeni do montażu, jednak szybko nagrzewają pomieszczenia i umożliwiają łatwe sterowanie ciepłem.

Ogrzewanie podłogowe - niewidoczny element instalacji

Ogrzewanie podłogowe to najmniej widoczny sposób ogrzewania pomieszczeń. Ciepło dostaje się do wnętrza przez ukryte w podłodze rurki. Ogrzewanie podłogowe nie obciąża wnętrza i pozwala zachować jego lekkość. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że planując montaż podłogówki, do wykończenia podłóg powinniśmy wybrać materiał o wysokich parametrach przewodzenia ciepła, np. kamień lub terakotę.

Grzejniki kanałowe - kurtyna ciepła wewnątrz domu

Grzejniki kanałowe to dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których w zewnętrznych ścianach umieszczone są duże przeszklenia, np. otwierane lub stałe okna tarasowe. Montowane są we wnęce podłogi tuż przy oknie, dzięki temu są niewidoczne i nie wpływają negatywnie na aspekt wizualny pomieszczenia. Zaletą grzejników kanałowych jest funkcja ogrzewania zimnego powietrza, które dostaje się do wnętrza domu oraz brak konieczności dostosowywania materiału wykończeniowego podłogi.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz